Krzem i jego prozdrowotne działanie. Krzem na włosy - czy to działa?

Krzem to cenny pierwiastek, który wpływa na funkcjonowanie całego organizmu, jego dzienne zapotrzebowanie u człowieka wynosi 20-50 mg. Wiele kobiet zastanawia się, jaki wpływ ma krzem na włosy i jakie są inne właściwości to mikroelementu zwanego “pierwiastkiem urody”? Niedobór krzemu w organizmie sprzyja przedwczesnemu siwieniu i wystąpieniu łupieżu - jak radzić sobie z tym powszechnym schorzeniem skóry głowy i jakie efekty lecznicze może przynieść szampon przeciwłupieżowy Nizoral?

krzem na włosy

Krzem na porost włosów - sprzymierzeniec w walce z łysieniem

Krzem został odkryty w 1787 roku przez francuskiego uczonego (Antoine Laurent de Lavoisier). Od tego czasu poznaliśmy mnóstwo prozdrowotnych właściwości tego cennego minerału. Krzem bierze udział w produkcji tkanki łącznej, z której zbudowane są m.in. ścięgna, błona śluzowa, zastawki serca i elementy układu kostno-stawowego. Przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu, zwiększa wytrzymałość i elastyczność naczyń krwionośnych, zmniejsza łamliwości paznokci oraz niweluje stany zapalne skóry (krzem jest pomocny w leczeniu trądziku, liszaju, egzemy). Warto również wspomnieć o pozytywnym wpływie krzemu na porost włosów oraz zdrowie kosmyków. Jak w takim razie działa krzem na włosy? Jest on jednym z budulców struktur włosowych, nadając pasmom siłę, żywotność oraz piękny blask. Krzem hamuje nadmierną utratę włosów oraz wzmacnia cebulki. Z tego względu suplementacja krzemu organicznego na włosy jest wskazana dla osób, które zmagają się z problemem łysienia i silnego przerzedzenia czupryny. Dbanie o odpowiedni poziom pierwiastka w organizmie sprawia, że kondycja naszych kosmyków znacznie się poprawia, znika problem ich intensywnego wypadania, osłabienia i łamliwości (krzem wzmacnia strukturę włosa). 

Krzem na włosy a łupież - czym grozi niedobór pierwiastka w organizmie?

Jakie są skutki niedoboru krzemu dla naszego zdrowia? Możliwe objawy braku pierwiastka to słabe, łamliwe paznokcie, zapalenia dziąseł, zmęczona i wiotka skóra, szybsze pojawienie się zmarszczek, wolniejsza regeneracja ran i zadrapań. Osoby, u których stwierdzono niski poziom tego składnika mineralnego, są też bardziej podatne na infekcje górnych dróg oddechowych. Dieta uboga w krzem (oraz inne pierwiastki, takie jak cynk, miedź) sprawia, że włosy są łamliwe, matowe, suche i intensywnie wypadają. Drastycznie osłabia się kondycja pasm i zwiększa ryzyko wystąpienia łupieżu zwykłego (pityriasis capillitii) - popularnego schorzenia owłosionej skóry głowy, z którym walczy ponad 50% populacji (szczyt zachorowań przypada około 20. roku życia). Łupież najczęściej rozwija się w momencie, gdy stężenie grzybów z rodziny Malassezia przekracza 74%. Ich nagła kolonizacja zaburza naturalną mikroflorę, powodując stan zapalny - nadmierne łuszczenie się martwego naskórka, zaczerwienienia oraz uciążliwy świąd i pieczenie. Do rozwoju łupieżu przyczynia się też zanieczyszczenie powietrza, niska wilgotność, silny stres. Namnażaniu się drobnoustrojów chorobotwórczych sprzyja również nadmierne stosowanie produktów do stylizacji włosów, ekstremalne warunki pogodowe, częste noszenie nakryć głowy i zaburzenia hormonalne. Jak walczyć z symptomami łupieżu i przywrócić skórze głowy równowagę? Warto kupić leczniczy szampon przeciwłupieżowy Nizoral z 2% ketokonazolem (jest to lek o silnym działaniu przeciwgrzybiczym do stosowania miejscowego na skórę). Wystarczy nanieść niewielką ilość szamponu na skórę głowy, rozprowadzić go równomiernie i pozostawić spieniony preparat na 3-5 minut, a następnie spłukać letnią wodą. Kuracja powinna trwać 2-4 tygodnie (szampon należy stosować 2 razy w tygodniu, łączenie Nizoralu z innymi produktami do pielęgnacji włosów w żaden sposób nie wpływa na efektywność leczenia łupieżu). Jedno standardowe opakowanie o pojemności 100 ml w zupełności wystarcza na przeprowadzenie całej kuracji oraz kuracji uzupełniającej. Nizoral może być stosowany nie tylko przez osoby dorosłe, ale również przez młodzież od 12. roku życia. Skuteczność preparatu potwierdziły badania kliniczne. Warto wspomnieć, że Nizoral jest rekomendowany również dla osób zmagających się z łojotokowym zapaleniem skóry i łupieżem pstrym wywołanym przez Pityriasis versicolor.

 

Jak uzupełnić niedobór krzemu na włosy? Istnieją dwie drogi przywrócenia odpowiedniego poziomu krzemu w organizmie - suplementacja oraz dieta. W jakich produktach spożywczych znajdziemy najwięcej krzemu? Dobrym źródłem są otręby, chleb razowy, płatki kukurydziane, skórki owoców, marchew, makaron, banany, czosnek, ryż, jęczmień, ziarna zbóż. Bogate w krzem są też popularne zioła, najbardziej zasobny w mikroelement jest skrzyp polny (zawiera aż 60% krzemu), a także pokrzywa, dziewanna, kozieradka, ogórecznik, miodunka, perz właściwy. Warto wspomnieć, że garbniki zawarte w kawie i herbacie obniżają przyswajalność krzemu. Negatywny wpływ na wchłanianie pierwiastka ma też magnez oraz błonnik.

 

Podsumowując, jak działa krzem na włosy? Pierwiastek ten wzmacnia kosmyki, zmniejsza ich łamliwość, przyspiesza porost oraz wpływa korzystnie na funkcjonowanie całego organizmu. O niedoborze mikroelementu może świadczyć pogorszenie stanu skóry, przedwczesne siwienie, intensywne wypadanie włosów, rozdwajanie się paznokci oraz pojawienie się łupieżu. W razie wystąpienia tej powszechnej choroby owłosionej skóry głowy, warto wdrożyć kurację szamponem leczniczym Nizoral, który dzięki zawartości ketokonazolu, nie tylko możesz pozbyć się objawów łupieżu, ale też zwalczyć jego przyczynę, redukując nadmierny rozrost drożdżaków Malassezia furfur.