Dlaczego włosy się elektryzują - przyczyny i domowe sposoby

Elektryzujące się, trudne do ujarzmienia włosy to problem, z którym zimą zmagają się zwykle posiadaczki długich pasm z tendencją do przesuszania. Wiele kobiet zastanawia się, co zrobić, aby włosy się nie elektryzowały i były mniej kłopotliwe po zdjęciu nakrycia głowy? Dlaczego włosy się elektryzują? 

 

Spis treści:

  1. Dlaczego włosy się elektryzują?
  2. Domowe sposoby na elektryzujące się włosy
  3. Suche i elektryzujące się włosy a łupież
elektryzujące się włosy

Dlaczego włosy się elektryzują?

Gdy tak samo naładowane jony odpychają się, mamy do czynienia z elektryzowaniem się kosmyków. Nieustanne elektryzowanie się włosów w sezonie jesienno-zimowym bywa irytujące, znacznie trudniej je wystylizować i cieszyć się piękną fryzurą, gdy kosmyki niesfornie się unoszą przy ściąganiu swetra, szalika lub czapki. Co jest przyczyną tego stanu rzeczy? Dlaczego włosy się elektryzują? Wszystko to wina suchego powietrza - łatwiej przewodzi ono ładunki elektryczne, którymi naładowane są włosy. Problem ten zwykle dotyczy osób, które mają przesuszone i zniszczone pasma (są one bardziej podatne na przysłowiowe “stawanie dęba”), znacznie rzadziej z elektryzowaniem się włosów walczą kobiety z włosami normalnym lub skłonnymi do przetłuszczania się. Oczywiście suche powietrze, to nie jedyny czynnik sprawczy - od czego elektryzują się włosy? Od używania plastikowych szczotek i grzebieni, intensywnego wycierania umytych pasm ręcznikiem, częstego wykonywania agresywnych, chemicznych zabiegów na włosy (rozjaśniania, trwałej ondulacji). Sprzymierzeńcem tego zjawiska fizycznego jest też przebywanie w ogrzewanych, suchych i klimatyzowanych pomieszczeniach oraz częste noszenie syntetycznych ubrań - podczas ich ściągania przez głowę, włosy niemal natychmiast się elektryzują. Tak więc, jak ujarzmić włosy elektryzujące się

Domowe sposoby na elektryzujące się włosy

Co zrobić, gdy elektryzują się włosy? Z pewnością należy zadbać o ich optymalny poziom nawilżenia, stosując sera i odżywki dedykowane do przesuszonych kosmyków (wskazane jest używanie nawilżających szamponów, masek, odżywek na bazie emolientów, które chronią naturalną wilgoć włosa). Jeśli włosy się elektryzują bardzo mocno - zwłaszcza zimą, warto wprowadzić do swojej pielęgnacyjnej rutyny olejki, szczególnie korzystny wpływ na nieokiełznane kosmyki ma olejek arganowy i kokosowy. Należy również często wietrzyć i nawilżać pomieszczenia, w których przebywamy - jest to bardzo ważne w sezonie grzewczym, gdy poziom wilgotności powietrza w mieszkaniach i domach jest bardzo niski.  Wystarczy rozłożyć na kaloryferach ceramiczne pojemniki z wodą, wilgotne ręczniki lub zainwestować w profesjonalny nawilżacz powietrza. Do codziennego czesania warto używać szczotek z naturalnego włosia np. dzika, zamiast odpowiedników wykonanych z tworzyw sztucznych. 

 

Kolejny sposób na elektryzujące włosy, to używanie suszarki z funkcją jonizacji powietrza (wytwarza aniony, które zapobiegają elektryzowaniu się pasm) lub pozwolenie wyschnąć włosom naturalnie. Warto również mieć zawsze w torebce mgiełkę antystatyczną. Irytujący efekt podnoszenia się włosów może zniwelować ich płukanie w zimnej wodzie po każdym myciu (wysoka temperatura sprzyja elektryzowaniu się pasm).  Elektryzowanie się włosów mogą prowokować swetry, golfy i nakrycia głowy wykonane ze sztucznych tkanin - warto więc unikać czapek z akrylu, czy poliestru na rzeczy bawełnianych i wełnianych odpowiedników oraz podczas prania tego typu elementów garderoby, stosować płyny do zmiękczania tkanin. Popularnym, domowym sposobem na elektryzujące się włosy są też płukanki - pozytywne efekty może przynieść płukanka z octu jabłkowego stosowana 1-2 razy w tygodniu, który ma właściwości nawilżające (wystarczy dodać 2 łyżki stołowe octu na litr wody, aby uzyskać pożądaną mieszankę). Ocet jabłkowy domknie łuski i sprawi, że włosy będą lśniące oraz gładkie, przywracając skórze głowy naturalne pH. Skutecznym zabiegiem może być też płukanie włosów w wodzie gazowanej.

Suche i elektryzujące się włosy a łupież

Przesuszone włosy, które często się elektryzują np. wskutek przebywania w mocno ogrzewanych pomieszczeniach, czy codziennego noszenia nakryć głowy - są narażone na wystąpienie łupieżu zwykłego (schorzenie to dotyka ponad 50% populacji). Prowokować powstawanie łupieżu lub nasilać jego objawy może też silny stres, niewłaściwa dieta, nadużywanie alkoholu, zaburzenia hormonalne i immunologiczne oraz nadmierne stosowanie kosmetyków do stylizacji włosów (szczególnie lakierów i pianek o chemicznym składzie). Choroba ta rozwija się, gdy stężenie grzybów Malassezia furfur, naturalnie bytujących na skórze głowy człowieka, przekracza 74%. Drobnoustroje te rozrastają się nadmiernie, powodując stan zapalny. O problemie łupieżu mogą świadczyć suche, jasne łuski, powstałe wskutek nadmiernego złuszczenia się naskórka, zaczerwienienia i świąd skóry głowy. Drobne  płatki są widoczne nie tylko na włosach, ale opadają również na ubrania, powodując dyskomfort psychiczny i obniżając nastrój. Jak pozbyć się łupieżu? Z pewnością warto wdrożyć kurację szamponem leczniczym, który zawiera w swoim składzie substancje o działaniu przeciwgrzybiczym. Pomocnikiem w walce z tym problemem może okazać się Nizoral z 2% ketokonazolem - substancją aktywną, która eliminuje grzyby z rodzaju Malassezia.

 

Podsumowując, dlaczego elektryzują się włosy? Ponieważ pod wpływem ocierania o inny materiał lub przedmiot są naładowane dodatnio i podlegają naturalnym zjawiskom fizycznym - odpychając się wzajemnie i unosząc. Od czego elektryzują się włosy? Sprzyja temu przede wszystkim ich przesuszenie i niewłaściwa pielęgnacja, co zwiększa również ryzyko wystąpienia łupieżu. Właściwości ograniczające nadmierne łuszczenie się skóry głowy wykazuje szampon leczniczy Nizoral, który mogą stosować nie tylko dorośli i seniorzy, ale również młodzież od 12. r.ż. Zmiany w pielęgnacji włosów, dobór odpowiednich kosmetyków i szybkie działanie w razie wystąpienia łupieżu, pozwolą ograniczyć zjawisko elektryzowania się włosów oraz zniwelować rozwój tej powszechnej choroby skóry głowy.